Жила-була бібліотека...

«Тут книги розумні спокійні живуть
У тихій величній світлиці.
А двері широкі відкриті ведуть
До знань золотої скарбниці…»
                                                                                (С.Гребенников)

         «Бібліотека – цен не тільки книга. Це перш за все колосальний концентрат спресованого часу,поєднання тисячоліть людської думки, перенесеної на пергамент,папірус,папір…»
                                                                                                         ( М. Шагінян )
Храмом духовності, місцем збереження духовних скарбів, осередком цікавого спілкування  і відкриття прекрасного є сільська бібліотека-філія. На жаль, немає точних архівних даних, коли булла заснована бібліотека. Відомо, що в далекі 50-ті книгозбірня булла розміщена у приміщенні старого клубу, декілька разів змінювала своє місцезнаходження. Нині бібліотека знаходиться у приміщенні Будинку культури, займає 3 кімнати.
Бібліотека на селі – це чи не єдине місце, де кожен житель може реалізувати своє конституційне право на вільний, рівноправний доступ до найрізноманітнішої інформації, отримати можливість для безперервної освіти, для гармонійного розвитку своєї особистості. Документно-інформаціний фонд книгозбірні, розкритий через книжкові виставки і тематичні полиці, є універсальним за своїм складом і нараховує_______ одиниць. Щороку до бібліотеки надходить 5 назв періодичних видань. 2500 жителів села, а це – кожен другий, є користувачами бібліотеки. Очолює книгозбірню Марія Олексіївна Козьма.
Сьогодні можна стверджувати, що бібліотека є носієм ідей культурної інтерграції з різноплановими функціями:
Ø    Інформаційна;
Ø    Освітня;
Ø    Просвітницька;
Ø    Виховна;
Ø    Рекреаційна.
Читачам приємно відвідувати її, адже туту працює дружня атмосфера, все чітко налагоджено, на своєму місці, і, водночас, просто, доступно, красиво і зручно. Органічне входження в життя громади села, внесок у виховання дітей і молоді, роль у створенні культурного середовища, підтримка інвалідів та інши соціально незахищених верств населення – все це чинники, які зробили цю бібліотекуважливою складовою соціуму села.і цьому велика заслуга працівникам бібліотеки: Козьма М.О. та Ромушко К.В.
Якщо є така відданість обраному фаху, є любов до відвідувачів, то бібліотека перетворюється у рідний дім, де проходить життя, де щодня готуються до зустрічі дорогих гостей – читачів.

Навчити читати, допомогти вибрати дорогу в житті кожній дитині, кожному новому поколінню – загальні завдання освіти, культури, бібліотеки – сааме їх виконує бібліотекар.
Бібліотека обслуговує 500 користувачів – дітей. Основний напрямок робот из дітьми – індивідуальна робота. Це: виховання культури читання, виявлення і розвиток читацьких інтересів, інформування читача про нові надходження літератури, задоволення читацького попиту.
Для того щоб робота велась  системно і послідовно, сплановано декілька етапів її виконання протягом п’яти років.
У бібліотеці створено банк методичних матеріалів:
Ø  «Індивідуальна робота з читачами» - картотека.
Ø  «Обдарована дитина» - бібліодайджест.
В основі індивідуальної роботи з читачами молодших класів належить бесіді: при записі читача в бібліотеку, при рекомендації книги, при поверненні літератури. Для кращого засвоєння прочитаного проведено: конкурс малюнків «Герої улюблених книг», «Світ очима дітей», літературна гра «Мандрівка по казках», вікторина «З якої казки», « Подорож у країну Королеви книги» - екскурсія до бібліотеки,(фото) «Бережливе ставлення до книги» - бібліотечний урок.
Починаючи з п’ятого класу, індивідуальна робота з читачами ведеться більш поглиблено, і носить складний характер. Крім різни бесід для читачів проведено анкетування, яке дозволило скласти уяву про інтереси і смаки читачів, про що люблять читати (див. додаток №1)
Зовсім інший характер мало анкетування 9-10 класів. Не зважаючи на те, що інтереси їх різнобічні, аналіз анкет довів, що читання займає не останнє місце в житті учнів (див. додаток №2).
Важливим етапом у вивченні читацьких інтересів являється аналіз формулярів читачів та проведення конкурсу «Кращий читач року», ведення читацького щоденника, ведення альбома «Відгуки про книги» (фото)

Для обдарованих дітей складено індивідуальні плани читання: «Дивовижний світ біології, хімії», «Мій друг комп’ютер», «Це цікаво».
Активні користувачі залучаються до роботи в активі бібліотеки, до проведення масових заходів, бібліотечних уроків, які вчать дітей користуватися каталогами, картотеками, енциклопедіями, словниками, довідниками: «Довідковий апарат книги», «Необхідність каталогів, картотек», «Довідкове бюро ерудита»(фото1).
Проводячи масові заходи працівники бібліотеки виховують у читачів поваги та знань історії своєї Батьківщини: «Україна: погляд крізь століття» (інформаційна година), «День Незалежності України» (фото 2(урок презентація), «Злука. Єднання. Соборність.» (урок історії).  )
Проводячи свято української мови «Скарбниця нації – українська мова» - бібліотека виховує у користувачів глибоку повагу до державної рідної мови.) Вечорниці до дня української пісні «Пісні мого серця» (фото3), «Старий Новий рік» (фольклорне свято) – провела бібліотека за участю користувачів, які допомогли зберегти і передати народне мистецтво, відродити сили народних звичаїв, передати сяйво любові до родинного тепла. (фото4)
Світ такий близький і доступний кожній дитині. Через брейн-ринги, інтелектуальні ігри, диспути, бібліотека пробуджує інтерес до вивчення природи, екології, вивчення права, виховує почуття любові і поваги до навколишнього середовища: «Природа навколо нас» (брейн-ринг), «Чистий світ навколо нас – це для нас» (День довкілля) (фото5)
У бібліотеці працює клуб за інтересами «Едельвейс». Члени клубу цікавляться літературою по краєзнавству. Читають багато творів письменників рідного краю. Проводять змістовні літературні вечори присвячені закарпатським письменникам:
Ø      «Сини срібної землі» - літературний вернісаж (присвячений 90-річчю від дня народження І.Чендея та 70-річчя від дня народження П.Скунця)
Ø      «Народний письменник» - літературна година (до 95-річчя від дня народження В.С. Гренджі-Донського)
Ø      «Во славу ріної землі» - літературни вечір (присвячений 95-річчю від дня народження А.М. Патрус-Карпатського).
Члени клубу активну участь взяли у проведенні вогника для людей похилого віку, ветеранів праці села «Літа на осінь повернули», дня села «Моє село – моя маленька Батьківщина».
У бібліотеці оформлений краєзнавчий куточок «У звичаях, традиціях народу ти душу свого краю впізнавай», вишукуються нові, оригінальні форми популяризації краєзнавчої літератури, збирається фольклорно-етнографічний матеріал. Користувачі мають можливість ознайомитися із старовинними предметами побуту, вишиванками, одягом, відкрити для себе унікальні лексичні багатства місцевої говірки. Старовинні традиції відроджуються шляхом проведення конкурсів на краще знання колядок, турнірів знавців народних прислів’їв «Золота криниця мудрості», вечорниць, уроків народознавства. Бібліотека є основним джерелом відомостей про рідний край, його історію та сьогодення. Інфоняки «Моє село, мій рідний край», «Легенди і перекази рідного села» доповнюють книжкові виставки: «Всі ми, Україно, твої діти», «Письменники Срібної Землі», «Наша рідна земля – Карпатський Край».
    Час формує нове покоління користувачів.Бібліотека як сучасний інформаційний центр обслуговує їх на основі комп’ютерних технологій, а як центр виховання культури залишається надійним засобом підготовки юного покоління до життя в інформаційному суспільстві. У жовтні 2010 року завдяки  участі у проекті «Бібліоміст» отримала два компютери , сканер, принтер доступ до мережі інтернет. Відкрито Інтернет-центр. Бібліотекарем Інтернет – центру постійно надаються консультації та практична допомога в пошуку необхідної інформації в Інтернет – мережі, виконуються пошукові роботи з певних тем . Працівник Інтернет-центру постійно шукає шляхи підвищення рівня обслуговування користувачів засобами Інтернет. Основна мета Інтернет-центру - надання читачам бібліотеки доступу до інформаційних ресурсів мережі Інтернет. У приміщені Інтернет - центру розміщено рекламний стенд, на якому висвітлена інформація для користувачів: положення про Інтернет – центр, правила користування, рекламна продукція. З метою кращого задоволення потреб користувачів постійно видаються рекомендаційні списки на допомогу навчально-виховного процессу. (фото 6)
Бібліотека використовує усі можливості, щоб розповісти про себе. Інформаційна зона, створена у бібліотеці, зацікавлю і приваблює відвідувачів. На ній розміщено поточні і перспективні плани роботи. Повідомлення про масові заходи, які проводить бібліотека, перелік книг, які нещодавно надійшли до її фондів, зона спілкування з читачами «Щоб у бібліотеці було цікаво, пропоную…».
Аурою доброзичливості, добра і душевного тепла оточені відвідувачі Фанчиківської бібліотеки-філії

         Місце розташування бібліотеки-філії с. Фанчиково – в приміщенні сільської ради напроти загальноосвітньої школи  І – ІІІ ступеня.
Бібліотека нараховує близько 12 тисяч примірників книг. Обслуговує 1500 читачів. Серед них:
·                      550 – дошкільнята та учні 1-9 класів.
·                      250 – юнацтво.
·     700 – дорослих., яким бібліотека видає понад 2800 тис. примірників різногалузевих видань.
З кожним роком все важче здійснювати інформаційну підтримку всі соціально-культуцрних установ, задовільнити інформаційні потреби читачів із-за обмеженості комплектування бібліотечних фондів.
 Бібліотека передплачує такі назви періодичних видань: «Новини Виноградівщини», «Новини Закарпаття», «Урядовий курєр», «Порадниця», «Барвінок», «Однокласник», "Сільська хата", "Рідне село".
В бібліотеці створений  центр  збору, зберігання та надання у користування населенню інформації з питань діяльності органів місцевого самоврядування.
З цією метою в бібліотеці оформлена книжкова виставка «Влада в режимі законності», яка різнобічно інформує і висвітлює найрізноманітніші  аспекти діяльності владних структур.
Тут розташовані опубліковані документи і матеріали з питань діяльності місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування: постанови, рішення, протоколи сесій сільської Ради.
Оформлена папка-досє «Запитуйте відповідаємо». Де збирається матеріал про житлові субсидії, про соціальну допомогу перестарілим та одиноким громадянам, про ринок праці, про пільги потерпілим від Чорнобильської катастрофи, воїнам-афганцям, ветеранам Великої Вітчизняної війни.
Оформлена папка накопичувальної інформації  «Нове на сторінках періодики з питань місцевого самоврядування» , банк даних «Виноградівщина» , «Картотека бібліографічних посібників».
Цінним доповненням до виставки є видання «Українського освітнього центру реформ» , які дають юридичні поради на найбільш складні соціально-побутові проблеми.
По мірі надходження матеріалу бібліотека проводить групове і індивідуальне інформування державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування про нові надходження  літерат ури до бібліотеки .
 Завдяки цьому центру інформації створено умови до вільного доступу населення до інформаційних ресурсів місцевих органів виконавчої влади, відкрито публічну сферу спілкування з населенням.
Робота з читачами вимагає особливої підготовки, ерудиції, компетентності, вміння представити бібліотеку. Для інформування користувачів про діяльність бібліотеки, просвітницькі акції, які проводить бібліотека, нові надходження літератури, роботу клубу за інтересами в бібліотеці оформлена інформаційна зона «Бібліотека інформує». Протягом останнього року було організовано ряд книжкових виставок «Ми всі господарі природи – тож збережемо її вроду» , «Наша рідна земля – Карпатський край» ,де представлені видання, що висвітлюють історичний шлях нашого краю, етнографію, її природу, екологічні проблеми, дані про розвиток економіки і культури, суспільно-політичне життя, новини літератури. Доповнюють виставку портрети, фотоальбоми, літописи краю, а також предмети народної творчості, побуту, вишиті закарпатські рушники, вироби з лози. Книжкову виставку доповнює куточок «З бабусиної скриньки» , який допомагає читачам ознайомитись з святинями села: легендами, віршами, піснями, фольклором.
Тут же розміщена  книжково- ілюстративна виставка «Держави славна назва Україна» - присвячена актуальним питання історії і сучасності: «Історична доля України» , «Видатні постаті України» , «Україна в Європейському просторі».
Проводиться пропаганда правової літератури. З метою цього створено книжкову виставку «Ти маєш право…» - для юнацтва, а також  стенд «Свої права ти добре знай, їх шануй і захищай.» - для дітей молодшого та середнього шкільного віку.
У вересні 2010 року завдяки  участі у проекті «Бібліоміст» отримала два компютери , сканер, прінтер доступ до мережі інтернет. Відкрито Інтернет-центр
В основному інтернет використовується  в освітніх цілях,навчання, підвищення кваліфікації і пошуку нової інформації з економіки, права, бізнесу,  пошуку різноманітної  інформації.
Проект «Бібліоміст» надає можливість членам територіальної громади отримати безкоштовний доступ до освітніх інформаційних ресурсів, відкриває вікно у світ знань. Учні та студентська молодь має можливість доступу до освітніх сайтів, брати участь у різних проектакх, замовити книги по інтернету, отримати інформацію про можливість навчання та працевлашування. Малозабезпечені  сімї  отримувати інформацію свої правових можливостей.
Основна частина населення нашого села зайнята у аграрному секторі, який дозволяє вижити в умовах економічної кризи. Ця частина  має можливість отримати інформацію про новітні технології вирощування с/г продукції, пошук партнерів, що стане запорукою покращення матеріального становища с/г виробника. За період інтернет-центру  кількість користувачів зросло 350 чол.
Особливу увагу бібліотека звертає на популяризацію бібліотечно-бібліографічних знань серед дітей та юнацтва з метою прищеплення юним користувачам бібліотеки любові до книги , бережливе ставлення до неї.Вже стало доброю традицією для наймолодших користувачів проводити бібліотечні екскурсії, адже від першого знайомства з бібліотекою залежить і подальше бажання дитини відвідувати цей заклад.Бібліотекар запрошує дітей завітати в гості до казки. Яскраво оформлена книжкова виставка  «Казковими стежинами» допомагає їй у цьому.
Для виконання програми «Бібліотека – центр спілкування», Бібліотека підтримує звязки з сільською радою, будинком культури, школою, громадськими, молодіжними організаціями і органами правопорядку. В рамках програми проведено ряд цікавих і змістовних заходів:
Ø     День села  - «Село моє 0 моя маленька Батьківщина»
Ø     Вогник присвячений Міжнародному дню жінок
Ø     “Дай Боже, ніколи не знати війни”
Ø     “Реквієм Чорнобилю”
Ø     “Обіймаю землю красою і любовю”
Ø     Година спілкування присвячена здоровому способу життя «Твоє майбутнє у твоїх руках»
Ø     День скорботи «Запали свічку» присвячену вшануванню невинно замучених голодом українців.
В практиці роботи бібліотеки прижились нетрадиційні форми бібліотечної роботи. Це вшанування ветеранів праці на дому.Захід проводиться при підтримці первинної організації  ветеранів праці, сільським головою. Такі заходи надзвичайно приємні для ветеранів і слова вдячності вони висловлюють на сторінках районної газети.
Значну увагу бібліотека приділяє вихованню культури читання юних користувачів. Тому в бібліотеці проводяться бібліотечні уроки на таку тематику: «Книги читати – усе знати», “Довідково-бібліографічний апарат для тебе читач” , “Мандрівка за словниками від “А” до “Я” ”, «Каталоги і картотеки – ваші помічники». Доповненнчм до цих уроків – діє книжкова виставка «Довідкоае бюро ерудита».
Більше 8 років прибібліотеці діє клуб  за інтересами «Едельвейс». Його основна мета – згуртувати навколо себе молодь, закохану у свій край, що цікавиться його минулим і сучасним. На засіданнях клубу відбуваються зустрічі з видатними людьми краю, письменниками – земляками, проходять тематичні вечори «Памятай свій родовід», краєзнавчі вікторини «Ерудит», презентації книг місцевих авторів. Кожне засідання присвячене  відзначенню ювілейної дати закарпатського письменника.
Надання бібліотекою вільного та швидкого доступу широкому загалу користувачів до різноманітних інформаційни джерел допомагає позитивно впливати на політичну і культ урну свідомість односельчан, а це, в свою чергу, спияє формуванню в Україні громадянського суспільства.
                            
         

              
             
"Вшанування на дому П.М.Пігор" по відзначенню 70-річчя від дня народження.

              
"Вшанування на дому Пойдак О.Ф." по відзначенню 70-річчя від дня народження"